Haber

Üst düzey BM yetkilisi Potzel, Taliban’ın kadınlara uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu

Afganistan’daki temaslarını sürdüren Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) Başkan Yardımcısı Markus Potzel, Taliban yetkililerinden kız çocuklarının eğitimi ve kadın istihdamına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.

Potzel, Afganistan’daki temasları kapsamında Taliban’ın süreksiz hükümetinin Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Nida Muhammed Nedim ile bir araya geldi.

UNAMA sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Potzel’in görüşme sırasında söz konusu alanlarda uygulanan kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını istediği belirtildi.

Açıklamada, “Afganistan yeni bir kriz dönemine giriyor. Taliban’ın kadınların eğitimini ve yardım kuruluşlarında istihdamını yasaklaması tüm Afganlara zarar verecektir” denildi. söylendi.

Son bir haftadır Afgan yetkililerle temas halinde olan Potzel, Taliban yönetiminin önde gelen isimleri, Başbakan Yardımcısı Abdul Selam Hanefi, Başbakan Yardımcısı Molla Abdulkebir, İçişleri Bakanı Sirajeddin Hakkani, Afganistan Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüştü. ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) temsilcileri.

Görüşmelerde Afgan halkına insani yardımın sağlıklı bir şekilde ulaştırılabilmesi için ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşlarında kadın istihdamına ve kız çocuklarının eğitimine getirilen kısıtlamalar ele alındı.

Potzel, ülkedeki insani krizle mücadelede söz konusu sakıncaların giderilmesinin öneminin altını çizdi.

Aralık ayı sonlarında, Taliban yönetimi bir sonraki duyuruya kadar kızların üniversitelerdeki eğitimini ve yerli ve yabancı STK’larda kadın istihdamını askıya aldı.

Taliban’ın bu adımı hem ülkede hem de uluslararası toplumda büyük tepkiye neden oldu.

Afgan halkına yardımların ulaştırılması için STK’larda kadınların çalışmaları büyük önem taşıyor.

haber-sarikamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu