Haber

Filistin Başbakanı, AB’yi Yahudi yerleşimci ürünlerini yasaklamaya çağırdı

Filistin Başbakanı Mohammad Shtiyya, Avrupa Birliği’ne (AB) Yahudi yerleşimcilerin ürünlerinin ülkelerine girişini yasaklaması ve İsrail işgaline karşı harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Filistin Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre İştiye, Ramallah’ta Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte ile bir araya geldi.

Toplantıda ticaret, üniversiteler arası akademik iş birliği, yapay zeka, bilgi ve teknoloji, irtibat, kadının güçlendirilmesi, geri dönüşüm ve iklim değişikliği ile mücadele alanlarında iş birliğini güçlendirmenin yolları ele alındı.

İstiyye, Simonyte ile yaptığı görüşmede, “yerleşimcilerin mallarını etiketlemekten bu ürünlerin Avrupa Birliği pazarına girişinin yasaklanmasına geçilmesi gerektiğini” vurguladı.

Litvanya’yı iki devletli çözüm temelinde Filistin Devleti’ni tanımaya davet eden İştiye, İsrail’in sistematik olarak iki devletli çözümü ortadan kaldırmaya çalıştığını belirtti.

Başbakan Ştiyye ayrıca AB’yi “Arap Barış Girişimi temelinde bir girişim oluşturmaya, işgali sona erdirmeye ve başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarında bir Filistin Devleti kurmaya” davet etti.

İsrail hükümetinin 1967 sınırlarını kaldırmayı hedeflediğini belirten Filistin Başbakanı, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’yı ilhak etmeye ve oradaki yerleşim yerlerini güçlendirmeye çalıştığına dikkat çekti.

İstiyye, “Birçok uluslararası kuruluş son raporlarında İsrail’in Filistin topraklarındaki eylemlerinin hukuka göre apartheid uygulamaları olduğunu belirtiyor” dedi. söz konusu.

İsrail’e karşı tedbir alınması çağrısında bulunan İştiyya, sözlerini şöyle sürdürdü:

Avrupa, İsrail’in Filistin topraklarını işgaline karşı uluslararası hukuka ve insan haklarına olan inancı doğrultusunda harekete geçmelidir.

İsrail topraklarımızı işgal etmekten, tüm doğal kaynaklarımızı sömürmekten ve bizi bu kaynaklardan mahrum bırakmaktan kazançlı çıkıyor.”

Litvanya Başbakanı Simonyte ayrıca ülkesinin uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda iki devletli analiz ve barış sürecini temel aldığını yineledi.

AB Kurulu, 2015 yılında Yahudi yerleşimci ürünlerine etiket uygulamayı kabul etti. AB, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve Golan Zirvelerinde inşa ettiği yerleşim birimlerini “yasadışı ve barışa engel” olarak değerlendiriyor.

kavaklidere-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu